חיפוש

נדל"ן למגורים

תוכן עניינים

שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב היכן כדאי להשקיע חכם האם בנדל"ן למגורים או נדל"ן מסחרי?
פרויקטים בעולם הנדלן למגורים הינם פרויקטים רחבי הקיף ומשתרעים בכל הארץ ובכל מקום בעולם, צמיחה של אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה (הקורונה לא נצחה אותנו)
וכמו שקורה בשנים האחרונות הביקוש לדירות פרטיות עולות ועולות כל הזמן וכך גם המחירים ואיזורי הביקוש לנדל"ן למגורים.

השקעה בקרקע חקלאית כהשקעה בנדל"ן
השקעות נדלן

שינוי יעוד קרקע

כאן נבחן את התהליך המורכב של הפיכת קרקע חקלאית לקרקע בנייה רוויה – נושא בוער עבור מתכנני ערים ושוחרי איכות הסביבה כאחד. הוא דן בהשלכות

קרא עוד »
כל מה שצריך לדעת על השקעה בנדלן ללא הון עצמי
השקעות נדלן

השקעה בנדלן ללא הון עצמי

תוכן עניינים אין זה חדש שמחירי הדירות בארץ רק עולים בשנים האחרונות, מה שמאוד מקשה על אנשים לרכוש דירות מאחר ואין להם הון עצמי לשם

קרא עוד »

נדלן למגורים – כל מה שאתם חייבים לדעת על נדלן למגורים בישראל

ישנו ביקוש רב שרק הולך וגדל לדירות למגורים לעומת זאת יש היצע מאוד קטן לדירות. לכן החזקה בנכס נדלן למגורים מאפשר הכנסה בטוחה בעזרת השכרתו.

אחת האופציות להשגת נדלן למגורים היא בעזרת קנייה של קרקע בתהליך הפשרה, או אחת שכבר הופשרה, ובניה עליה נכס למגורים. אפשר גם לקנות דירה, לשפץ ולהשביח אותה ואז להשכיר אותה.

הרכישה של קרקע שצריכה לעבור תהליך הפשרה היא זולה יותר, וגם עלויות הבנייה העתידיות עליה הן נמוכות. שילוב של שני גורמים אלו מאפשרים לקבל רווח יחסית גבוה ממכירה של נדלן למגורים. אך כדאי לערוך מחקר מקדים טוב כדי להימנע ממצב בו לא יאשרו לבנות על הקרקע.

הערך של הדירה נמדד לפי המחיר למטר רבוע. ממוצע המחיר משתנה בין אזורים שונים ארץ בהתאמה לרמת הביקוש ומרכזיות המקום. לכן ערך הדירה עולה ככול שהאזור בה היא נמצאת נחשב יותר מבוקש/מתפתח עם השנים או שהוסיפו לדירה שדרוגים כמו שיפוץ מהמטבח, הוספה של מרפסת, הרחבה של שטח הדירה ועוד.

יתרונות להשקעה בנדלן למגורים:

  1. השקעה בטוחה-רכישת דירה והשכרתה נחשבת להשקעה יציבה ובטוחה ביחס להשקעות אחרות כמו השקעה במניות, אגרות חוב או במטבע חוץ. אותן השקעות תלויות מאוד בשינויים בשוק בו הן נמצאות, וחלקן הן לא פיזיות, לכן כאשר יש פגיעה בשוק שלהן ערכן צונח. אך בכל הקשור בנדלן למגורים גם עם ערכו בשוק יורד, הוא עדיין קיים פיזית ועדיין אפשר לייצר ממנו הכנסה מסוימת (גם עם התשואה עליו ירדה בעקבות ירידת ערכו בשוק)
  2. הלוואה ומשכנתא-מוסדות הבנק בישראל רואים את ההשקעות בנדל"ן למגורים כהשקעות יציבות ובטוחות. לכן אם יש צורך בהלוואה בנקאית כדי להשקיע בנדל"ן למגורים רוב הסיכויים הם שהבנק יאשר הלוואה/לקיחת משכנתא לצורך עניין זה בריבית נמוכה. בדרך כלל הבנק יאשר הלוואה בגובה 60% ומעלה מגובה ההשקעה.
  3. יש עלייה בערך הנכסים של נדלן למגורים כל שנה לאור הביקוש הרב וההיצע המועט. לכן אחוז התשואה מנכס זה רק גדל בשנים האחרונות, וכנראה ימשיך לגדול בשנים הבאות. עלייה זו מתרחשת בעקבות עלייה מערכי הדירות לצד עלייה במחיר השכרתן.
  4. הכנסה חודשית קבועה-התשואה על נדלן למגורים נמצאת בין 3-5 אחוזים, כך שזו הזדמנות להכנסה פסיבית יציבה.

חסרונות להשקעה בנדלן למגורים:

  1. פגיעה כלכלית-כל סכום ההשקעה הולך על נכס אחד, לכן ישנו סיכון כלכלי במידה והנכס נפגע בצורה מסוימת וערכו יורד.
  2. תהליך ארוך להחזר ההשקעה וקבלת רווח-תהליך מכירת הנכס הוא ארוך ולוקח זמן לקבל את ההשקעה חזרה. גם אם חושבים על הנכס כמקור הכנסה פסיבי בעזרת השכרתו, יש לזכור שהחזר ההשקעה והרווח ממנה יגיעו רק בטווח הרחוק. לפעמים ערכו של הנכס גם יורד עם השנים, למרות התחזוקה התמידית שלו.
  3. יש להימנע משיקולים רגשיים כמו נוסטלגיה לאזור מסוים בארץ מאחר והם יכולים להוביל להשקעה כספית בנכס אשר לא יכול להחזיר את אותה השקעה.
  4. שוכרים בעייתיים-במידה והוחלט להשקיע בנדל"ן למגורים כנכס להשכרה יש לזכור שלפעמים לא יהיו אנשים שישכרו את הנכס, אלו יהיו חודשים בהם לא תוכלו לקבל הכנסה על הנכס. יותר מכך, יכול להיות שתמצאו שוכרים אך הם עלולים שלא לשלם לכם כמו שסיכמתם או לא לפנות את הדירה בסיום החוזה. מקרים כאלו לא רק שלא מכניסים לכם את הכסף שאותו רציתם, אלא עלולים לגבות מכם כסף נוסף במידה ויש צורך לפתור את הסכסוך בין הצדדים בעזרת עורך דין.

    מה צריך לדעת על נדלן למגורים בישראל?

שאלות נפוצות

העלות הראשונה היא המקדמה. המקדמה היא סכום הכסף שאתה צריך להשקיע עבור נכס לפני שאתה יכול לקבל משכנתא עבורו. ככל שהמקדמה גבוהה יותר, תשלומי המשכנתא החודשיים שלך יהיו נמוכים יותר.

השקעות נדל"ן למגורים הן נכסים המשמשים בעיקר למטרות מגורים. השקעות נדל"ן מסחרי הן נכסים המשמשים למטרות מסחריות ולא למגורים בעיקר.

ניתן לסווג השקעות בנדל"ן למגורים לשתי קטגוריות עיקריות:

1. פיתוח נדל"ן למגורים

2. רכישת נדל"ן למגורים

פיתוח מגורים הוא תהליך מורכב הכולל תכנון, מימון, הקמה וניהול נכסים. היא כוללת גם רכישת קרקע וזכויות בנייה עליהן וכן מכירת נכסים. הפיתוח נעשה בדרך כלל על ידי חברה גדולה או יזם בודד שבונה בתים למכירה ליחידים או יזמים אחרים.

רכישת מגורים היא כאשר משקיע רוכש נכס שהוא/היא לא מתכנן לפתח אלא מתכנן להשכיר לשוכרים או למכור מחדש במועד מאוחר יותר. השקעה מסוג זה היא פחות מסובכת ולעתים קרובות יש לה תשואות גבוהות יותר מפיתוח, כי היא אינה דורשת את כל העבודה שנכנסת לפיתוח, כמו מציאת קרקעות