חיפוש

מחירי נדל"ן – המחירים המעודכנים בנדל"ן לשנת 2022

מתעניינים במחירי הנדל"ן על מנת לבצע השקעה או מסיבה אחרת? זהו אכן אחד התחומים שמרכזים הרבה עניין כרגע. עליית מחירי נדל"ן בארץ איננה מגמה חדשה. במיוחד זה מובהק במחירי הדיור אך גם בסגמנטים שונים בנדלן. למרות שלפני כ-15 שנה היו תקופות מסוימות של ירידה במחירי הדיור, הרי לאחר מכן חזרה מגמת העלייה ביתר שאת. איך מוסברת מגמת העלייה ומהם מחירי הנדל"ן העדכניים לשנת 2022 – כל העובדות והסוגיות שמעניין לדעת.

האם תמיד מחירי הנדל"ן עולים

במשך כל כך הרבה שנים אנו רואים כי מחירי נדל"ן בישראל עולים ועולים, כך שנדמה שמדובר בחוק טבע. אבל בתקופת העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, כאשר ראש הממשלה הביא לזינוק בפרויקטים חדשים של בנייה, מחירי נדלן בהחלט רשמו ירידה. אבל זה היה היוצא מהכלל שמעיד על הכלל. לאחר התקופה הזאת, מגמת העליה מחקה את כל הירידות. בפרט בשנים האחרונות, למרות כל טלטולי הכלכלה, המחירים ממשיכים לעלות. אפשר להצביע על סיבות שונות לעלייה במחירי הנדלן של העת הנוכחית:

 1. עליה במדד תשומות הבניה – בתקופה זו ניתן לראות עלייה כוללת במדד המחירים לצרכן ובפרט במדד תשומות הבניה. מדובר בעצם על עליית מחירי התשומות שצריך להשקיע בכל בניה חדשה. כל זה מביא ללחץ של עליית מחירים. רק כדי לסבר את האוזן, בינתיים, ב-12 החודשים האחרונים, עולה מדד תשומות הבנייה ביותר מ-5 אחוזים. מחירי נדלן לפי מגמה זו ממשיכים ועולים.
 2. אין מספיק התחלות בניה חדשות – הקבלנים לא מסוגלים לשחרר לשוק נדלן בקצב הנדרש. מצב זה מביא לעודף ביקוש על ההיצע. הביקוש מגיע הן מצד משקיעים הן מצד רוכשי דירות ואחרים.
 3. קצב גידול האוכלוסייה – כאשר מספר האזרחים הולך ועולה, גדל הביקוש לדירות ולנדלן בכלל. כלומר הביקוש עוד יותר עולה והמחיר נמשך כלפי מעלה.
 4. ריבית בירידה – הורדת הריבית בארץ ובעולם הוזילה את מחיר המימון (משכנתאות זולות). בנוסף, אין אלטרנטיבות סולידיות להשקעה ולכן אנשים רוצים להשקיע בנדלן. תחום סולידי עם תשואה עודפת.

מהו קצב גידול מחירי הדיור ב-2022

על פי נתונים סטטיסטיים עדכניים לשנת 2022, קצב העלייה במחירי הנדלן ובפרט במחירי הדיור, מגיע כמעט ל-15 אחוזים. זהו קצב עליית המחירים הגבוה ביותר למעלה מעשור. גורמים הפעילים בענף מסבירים כי ההערכות מדברות על המשך עליה של מחירי נדלן גם בהמשך השנה ובשנה הבאה. כרגע לא נראה כי יש משהו שעומד לעצור את המגמה הנוכחית.

קצב גידול של מחירי נדלן בעולם

בדרך לדירה או לנכס? אלה המחירים הממוצעים

בדקנו את המחירים הממוצעים, מחירי נדל"ן עם דגש על דירות, באזורים שונים בארץ. יש לשים לב כי המחירים מבוססים על אומדן על פי הערכות של עסקאות שדווחו.

 1. באשדוד, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.6 מיליון ₪.
 2. בבאר שבע, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.1 מיליון ₪.
 3. בחולון, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.8 מיליון ₪.
 4. ביישובי הדרום, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.3 מיליון ₪.
 5. ביישובי המרכז, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-2.4 מיליון ₪.
 6. ביישובי הצפון, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.3 מיליון ₪.
 7. בירושלים, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-2.2 מיליון ₪.
 8. בנתניה, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.9 מיליון ₪.
 9. בפתח תקווה, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-1.8 מיליון ₪.
 10. בראשון לציון, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-2.2 מיליון ₪.
 11. בתל אביב, מחיר דירה ממוצעת נכון לתחילת שנת 2022 עומד על קרוב ל-3.3 מיליון ₪.

מה מביאה ההשפעה של מחירי נדל"ן בשנת 2022

בשל הזינוק שאותו הראנו בעליית מחירי הדירות בישראל, אפשר לראות תנועה של משקיעים שמחפשים נכסים במחירים סבירים. חשוב להבהיר כי מחירי נדלן אינם מקשה אחת ויש הבדל גדול בין מחירי משרדים, דירות וקרקעות. בין ההשפעות הראויות לציון אפשר לציין:

 1. ריבוי רכישת קרקעות – במקביל להצטננות קטנה בביקוש לדירות בקרב משקיעים, ניתן לראות עליה בביקוש לקרקע. אמנם מחירי נדלן יוצרים עליה גם במחירי קרקעות, אך עדיין זול יותר לקנות שטחים המיועדים לפיתוח ביחס לנדלן אחר. במיוחד מדובר על רכישת אדמות לפני הפשרה. מדובר בשטחים בעלי ייעוד נוכחי לחקלאות. לאחר הפשרה והשלמת תהליכי תכנון, ניתן יהיה לבנות מבנים צמודי קרקע, בנייה רוויה (בתים משותפים), שטחי מסחר וכדומה, על פי הייעוד שייקבע.
 2. הקדמת רכישות – חלק מהציבור שמשתוקק לנכסים מקדים רכישות מתוכננות. ההבנה שלא סביר כי מגמת המחירים תתהפך בקרוב, יוצרת לחץ של רוכשים. רוכש רוצה להספיק לרכוש נכס לפני שהמחיר ימשיך ויידחף כלפי מעלה. גם מגמת העלייה בריבית משפיעה על כך וכן התחלת הסימנים לעליה באינפלציה (עליית מחירים כללית). כלומר גם לאחר אותה עליית מחירי נדל"ן שהזכרנו, קצב העסקות גבוה מאוד וצפוי ככל הנראה להמשיך.
 3. רכישת משרדים – מחירי נדל"ן מסחרי ונדלן עסקי לא עולים באותו הקצב של נדל"ן למגורים. יתר על כן, מחירי משרד ממוצע זולים לאין שיעור לעומת מחירי דירות בסביבה דומה. בעניין רכישת נדלן מסחרי, יש לציין עובדה נוספת. מקובל להעריך כי התשואה על משרדים כהשקעה גבוהה יותר ביחס לנכסים אחרים.מהי הסיבה לעליית מחירי נדלן ב2022?

חשיבה רציונלית של משקיעים

האם לאור עליית המחירים אפשר לראות שהמשקיעים נסוגים מהשוק? האמת היא שלא. צריך לזכור כי העלייה של מחירי נדלן היא הצד האחד של המטבע. הצד השני והלא פחות חשוב הוא הרווח שאפשר להפיק מנדלן. חשיבה רציונלית של משקיעים צריכה להביא בחשבון את התשואה שנכס כזה  או אחר יכול להניב. על החלטת רכישה צריך להחליט על פי יכולת המשקיע לגייס הון או להביא כסף מחסכונות, על רקע היכולת של הנכס הספציפי להניב הכנסות. כל עוד התשואה מנדלן תמשיך להיות גבוהה או לפחות סבירה מאוד ביחס לאלטרנטיבות, נראה משקיעים ממשיכים להפנות כסף לענף. כל זאת גם לאור מחירי נדלן שעשויים להיחשב לגבוהים.

איך אפשר לבחור נכס לאור עליית המחירים

הטיפים הבאים יוכלו לעזור למשקיע המתלבט לבחור נכס, לאור מחירי נדלן נוכחיים של 2022:

 1. רזולוציה – בדקו את רמות המחיר באזורים שונים. הקפידו לבדוק את רמות המחיר גם בשכונות ורחובות מעניינים, לא רק בעיר כזאת או אחרת.
 2. בחינת אלטרנטיבות סוגי נכסים – לא צריך להינעל מראש על סוג הנכס שרוצים לרכוש. כדאי לבדוק במקביל מחירי נדלן, הן של דירות, הן של משרדים, הן של קרקעות, ורק אז להחליט.
 3. חישוב תשואה בצורה נכונה – לאחר שתאספו עוד נתונים לגבי מחירי נדלן באזור המעניין אתכם, חשבו את התשואה שתוכלו להשיג. שימו לב לכלל עלויות ההעסקה והעריכו כמה הנכס יוכל להניב לכם בהשכרה לשנה.

שתפו:

השאירו פרטים והישארו מעודכנים לכל הפרויקטים החדשים

מאמרים נוספים:

השקעה בקרקע חקלאית כהשקעה בנדל"ן
שינוי יעוד קרקע

כאן נבחן את התהליך המורכב של הפיכת קרקע חקלאית לקרקע בנייה רוויה – נושא בוער עבור מתכנני ערים ושוחרי איכות הסביבה כאחד. הוא דן בהשלכות